Teakový les

Teakový les

Teakové klády

Klády z teakového dřeva

Rozřez klády na pile

Teakové dřevo je jedním z nejoblíbenějších pro výrobu zahradního nábytku. Mívá pestrou paletu odstínů hnědé, šedé, někdy i nazelenalé a načervenalé barvy. Díky vysokému obsahu pryskyřic je velmi odolné proti vlivu škůdců a hub.

Teakové dřevo je jedním z nejoblíbenějších pro výrobu zahradního nábytku. Mívá pestrou paletu odstínů hnědé, šedé, někdy i nazelenalé a načervenalé barvy.

Díky vysokému obsahu pryskyřic je velmi odolné proti vlivu škůdců a hub. To jej řadí mezi materiály s nejdelší životností používané pro velmi náročné aplikace jako je výroba lodních palub, teras nebo zahradní nábytek.

I přes svou vysokou odolnost proti degradaci časem je to stále "jen" dřevo. Není proto divu, že po čase bude v materiálu  docházet k drobným prasklinkám po létech, šednutí povrchu a dalším změnám. Výhodou je, že tato vrstva nebývá nikdy moc silná a po přebroušení je dřevo opět nazlátle hnědé.

O barvě rozhoduje hlavně oblast, ve které bylo dřevo pěstováno a nese stopy barvy půdy z dané oblasti. Odborník na první pohled zjistí rozdíl mezi teakem pěstovaným na Sumatře, Borneu nebo v centrální oblasti ostrova Jáva. 

Naše společnost spolupracuje pouze s dodavateli zajišťující splnění podmínek pěstování dle FSC.

Sedací souprav z teakového dřeva

Jenom se posadit a začít hodovat...

Nechte se inspirovat...

Přejete si takovou kombinaci, nebo ...

Teaková lavice

... jenom solitér do vaší zahrady...

... nebo třeba takovou?

Pokud Vám zašedlý povrch na vašem teakovém nábytku přeci jen vadí, je možné ošetřením pomocí vhodných prostředků docílit trvalého vzhledu původního teakového dřeva. Nátěr teakovým olejem slouží i jako UV ochrana teakového dřeva.

Tuto úpravu doporučujeme provést ihned po zakoupení nábytku. Před samotnou aplikací doporučujeme povrch důkladně omýt a nechat uschnout. Pak aplikujeme teakový olej štětcem ve směru let dřeva. Po natření nechte tak 20-30 minut olej "natáhnout" dřevem a pomocí bavlněného hadru vytřete celý povrch do sucha. Zajistíte tak rovnoměrný lesk (spíše mat) vašeho nového nábytku.

Po aplikaci teakového oleje je nábytek možné používat tak za 5-6 hodin. Přečtěte si prosím pečlivě návod na balení oleje, každý výrobce se může v návodu mírně lišit. Četnost aplikace záleží míře expozice sluncem a deštěm. Pokud je nábytek na kryté terase, kde na něj nesvítí přímé slunce a neprší, stačí nátěr provádět jedenkrát za rok.

Pokud máte již nábytek zakoupený dříve a používáte olej opakovaně, doporučujeme před nátěrem celý povrch důkladně očistit, odmastit, může být například pokapaný od grilování, pomocí čistícího prostředku značky Carlson nebo Xyladecor.

Takto odmaštěný povrch omyjte vodou a nechte pořádně oschnout. Potom aplikujte teakový olej podle stejného postupu jako výše.

Je-li vámi zakoupený zahradní nábytek vystaven na dešti a slunci, bude vyžadovat častější údržbu, dvakrát nebo třikrát za sezónu. Potřebu údržby poznáte podle barvy na povrchu dřeva. Když jej napustíte olejem častěji, dřevu neublížíte a ušetříte si nepříjemné broušení povrchu nábytku z teakového dřeva.

Pokud budete přebytečný olej po natření z povrchu stírat, dřevo si samo nasákne přesně tolik, kolik potřebuje a povrch zůstane nazlátle hnědý, jako nový...