Péče o zahradní nábytek z exotických dřevin

Jak pečovat o barvu dřeva

U exotických dřevin postupujeme odlišně než u našich domestiků. Pro smrky a borovice, které jsou sami o sobě barevně nezajímavé a světlé, použijeme mořidla a podpoříme požadovaný tón. Naopak tropické dřeviny z nichž se vyrábějí zahradní stoly, lavičky, křesla a lehátka, jsou již od přírody krásně dekorovány a upoutají svou přirozenou barvou červeno hnědého odstínu. Tato dřeva tedy nemoříme. Použijeme pouze, impregnační oleje zdůrazníme přirozenou krásu dřeva.

 

Jak lazurovat zahradní nábytek

Pro lazůrování je zásadním faktorem hustota a tvrdost dřeva. Pro tvrdá exotická dřeva jako je mahagon, teak, eukalyptus, jatoba a další, nemůžeme použít běžné lazurovací barvy. Podíl tříslovin ve dřevě by zamezil nasáknutí barvy do dřeva a při nepříznivých podmínkách by podlehlo běžným vlivům v podobě slunce a deště. Doporučujeme tedy používat speciální impregnační oleje na tvrdá exotická dřeva. Díky jejich složení se hravě vsáknou i do odolných tvrdých druhů dřeva. Díky tomu ho ochrání před nasáknutím vody a udrží tak velmi dlouho jeho původní přírodní barvu.

Jak obnovit zašlou barvu

Údržba a obnovení nátěrů se pro měkká a tvrdá dřeva také liší. Naše jehličnany ošetřené běžnými lazurami musíme pro renovaci starých nátěrů s ochrannou funkcí, nejdříve zbrousit. Tato práce navíc u tvrdého exotického dřeva napuštěného impregnačním olejem odpadá. Impregnační olej se zapije do dřeva, takže netvoří vrstvu pro broušení. Postačí nám tedy jen nanést další vrstvu oleje. 

Použitím bezbarvého oleje předejdete kontrolám nepokrytých ploch nebo neroztažených kapek z nátěru. Olej se vypije do dřeva a nezanechá žádné stopy. To u běžných lazur neplatí. Pokud se tedy chystáte natřít svůj zahradní nábytek, lze použít klasický teakový olej, nebo jeho finanční alternativy. Vhodné jsou například impregnační oleje na venkovní dřevěné terasy z exotického dřeva. Složením se velmi podobají teakovým olejům a také dokáží pronikat hluboko do struktury dřeva a následně ho ochránit.