Podstavec nebo stojan?

Za stojan možná zaplatíte stejně jako za slunečník. A není na tom vlastně nic divného. Dobré ukotvení je velmi důležité, zvlášť u slunečníků s větším průměrem (nad 3 m). Důležitý je i design – pokud kupujete krásný slunečník, asi si nebudete chtít zkazit dojem nepěkným stojanem. U slunečníku se udává minimální zatížení, které by měl stojan mít. Pokud víte, že ten váš bude vystaven větru, kupte raději stojan, který bude mít alespoň 1,5 násobek tohoto zatížení.

Můžete si vybrat z těch typů podstavců ke slunečníkům:

  • Plastové – plní se vodou nebo pískem a liší se kvalitou zpracování. Ty kvalitnější, např. podstavec na obrázku vpravo, můžete použít i k větším slunečníkům. Levné můžeme doporučit jen k těm opravdu malým. 
  • S kovovou konstrukcí doplněnou dlaždicemi Mají základní kovovou konstrukci, která se zatíží jiným materiálem, nejčastěji betonovými nebo kamennými dlaždicemi – viz obrázek.
  • Z leštěného kamene Podstavce z kamene, např. ze žuly, který vidíte na obrázku, vypadají opravdu pěkně a na zahradě vám udělají určitě větší parádu než plast. I svou funkci plní o poznání spolehlivěji a vydrží vám v podstatě neomezeně. Musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou.

Ploché ocelové stojany

Jsou vyrobeny z velké plochy poměrně tenkého kovu, jsou trvanlivé a vypadají pěkně.

Betonové stojany

Tvoří je jeden kus přírodního nebo obarveného betonu a většinou nevypadají nijak atraktivně, pokud nejste milovníci industriálu.

Materiál konstrukce slunečníku

Konstrukce je další důležitou součástí, zvláště u velkých slunečníků:

Kovová konstrukce

Nejčastější je kovová konstrukce z oceli nebo z hliníku, který je velmi lehký a odolný, ale má trochu vyšší pořizovací cenu. Kvalita materiálu se dost liší - dražší slunečníky mívají konstrukci vyrobenou z nerezavějící kvalitní slitiny, často opatřené neméně kvalitním nátěrem, který kov ještě více chrání. U menších slunečníků ze supermarketů se setkáte s konstrukcí z nepříliš kvalitního kovu.

 

Dřevěná konstrukce

Levnější jsou konstrukce z tuzemských dřevin např. dubu, dražší z těch exotických např. teaku, který výborně odolává nepřízni počasí.

Materiál potahu slunečníku

Potah slunečníku si můžete vybrat v mnoha barvách, zaměřte se ale i na kvalitu materiálu, nejčastěji polyesteru. Ten by měl být odolný proti slunečnímu záření (neměl by vyšisovat) i proti nepřízni počasí. Často se dnes setkáte s látkou s UV filtrem. Hodí se, když je potah snímatelný a můžete ho vyčistit.

Typ otevírání

Větší slunečníky, asi nad 2 metry v průměru se nejčastěji otevírají pomocí kličky, setkáte se i s otevírám na kladku s protizávažím. Levnější slunečníky se středovou nohou mají jednoduché mechanické ovládání, přímo na hlavici slunečníku. Některé nabízejí i naklápění, což může být příjemné hlavně navečer, kdy se slunce sklání k obzoru.

Typ konstrukce

  • Středový - Nejjednodušší a nejrozšířenější typ slunečníku. Tyč má uprostřed a je levnější než závěsný. Výhodou je pevná stabilní konstrukce a přesné ovládání.
  • Závěsný neboli boční - Je elegantní a jeho nespornou výhodou je, že vám na stole nebo jinde nepřekáží žádná tyč. Oproti středovému si ale připlatíte.
  • Výkyvný - Výkyvnou horní část mohou mít oba z předcházejících typů. Díky tomu můžete regulovat, jakou plochu přesně zastíníte.

Tvar slunečníku

I když je stále nejčastější klasický kruhový slunečník, můžete si vybrat i čtvercový, obdélníkový nebo dokonce mnohoúhelníkový.

Rozměr slunečníku

Rozměr zvolte podle plochy, kterou chcete zastínit. Nejmenší slunečníky mají průměr asi 180 cm, ty největší okolo 5 metrů. Cena samozřejmě roste spolu se zastíněnou plochou. NA zastínění jednoho nebo dvou lehátek postačí 200 cm, na zastínění sedací soupravy pro 6 osob a více počítejte minimálně ss slunečníkem s průměrem 300 cm. Výhodou slunečníků s boční nohou je jejich variabilita, nabízející otáčení kolem své osy a naklápění střechy, Tady vám postačí slunečník s menší plochou než u typu se středovou nohou.

 

A je to. Teorii znáte a můžete se pustit do výběru. Hodně štěstí a příjemné chvíle ve stínu!